ankilozan-spondilit-belirtileri-nelerdir
Ankilozan Spondilit İçin Şifalı Bitkiler
29 Haziran 2017
ankilozan-spondilit-tedavisi
Ankilozan Spondilit Ağrıları Nasıl Geçer
29 Haziran 2017

Ankilozan Spondilit Egzersizleri

Uzman Desteği Alın

Ankilozan Spondilit Egzersizleri

Ankilozan spondilit egzersizleri, ankilozan spondilit kalça egzersizleri, ankilozan spondilit nefes egzersizleri. Ankilozan spondilit egzersizleri hakkında.

Ankilozan spondilit egzersizleri hakkkında bilgi amaçlı yazılmış makale. Ankilozan spondilit egzersizleri kaynak gösterilerek sitemizde yer almaktadır. Ankilozan spondilit egzersizleri hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın. Ankilozan spondilit bitkisel seti için bize ulaşın.

Ankilozan Spondilit Nedir ?

Ankilozan spondilit, omurgada hareket kısıtlılığına neden olan iltihaplı bir romatizma hastalığıdır. Yaklaşık her yüz kişiden 1’inde görülür.

Hastalığa bağlı omurgaya esneklik sağlayan bağların ardışık kemikleşmesiyle, omurga adeta alçıya alınmış gibi sabitlenir. Bu da kişide bel ve boyun hareketlerinde kısıtlanmaya ve öne doğru kamburluğa neden olur. Daha ileri evrelerde, boyun hareketlerindeki ciddi kısıtlanmayla, baş hareket edemez. Görüş alanı daralır ve kişi ancak tüm vücudunu çevirerek başına yön verebilir.

Ankilozan Spondilit Tedavisi için Kullanılan Doğal Ürünler

Çörekotu Yağı : İltihaplı vakalarda iltihap engelleyici olarak kullanılabilir. Romatizmal hastalıklar. (kaynak:sagliksifa com)

Kuşburnu : Vücutta olan iltihaplı hastalıklarda yararlı etkileri vardır. Romatizmal ağrıların giderilmesinde, dejeneratif eklem hastalığı olan eklem kireçlenmesinin tedavisinde tüketilebilir. Hastalarda eklem ağrılarını dindirir. Kuşburnu çekirdeğindeki ve kabuğundaki bir maddeyle vücuttaki iltihabi reaksiyonları engeller. (kaynak:kusburnu gen tr)

Köpek Balığı Kıkırdağı : Yapısındaki kondroitin sülfat ve glukozamin ile eklem iltihabında pozitif etkiler göstermektedir. Osteoporozda (kemik erimesi) önleyici etkiye sahiptir. (kaynak:saglikvakti com)

Mango : Kandaki iltihap ve mikroplara karşı ilaç vazifesi görerek kanı temizler. (kaynak:bilgibaba org)

Ekinezya : Romatizma ve artrit vakalarında uygulanan tedaviye destek veriyor. Hastalığa neden olan mikro organizmaların insan vücudunda çoğalmasını zorlaştırıyor. Alerjik reaksiyonları önlüyor. (kaynak:ebitki com)

Zerdeçal : Zerdeçal bitkisi pek çok iltihap türü için kullanılabilir. Zerdeçal iltihaba karşı düzenli kullanıldığında 2 hafta gibi kısa bir süre içinde şikayetler büyük oranda azalacaktır. (kaynak:iltihap gen tr)

Ginseng : Zehirlenme ve iltihaplanmada toksinleri etkisiz kılar. (kaynak:mucizekarisim com)

Zencefil : Hindistan’da ağrı kesici ve iltihap önleyici özelliği ile yaygın bir şekilde kullanılan mucizevi bir bitkidir. İltihap sorunu olan hastalar zerdeçalı düzenli olarak kullandığında iltihap nedeni ile oluşan şikayetlerinde %75-80’e varan azalmalar yaşanacaktır. (kaynak:iltihap gen tr)

Ankilozan Spondilit Egzersizleri

Omuz Egzersizleri
1- Kolları birlikte baş hizasına kadar kaldırıp indirin.
2- Kolları birlikte baş hizasına kadar açıp kapatın.
3- Kollar omuzdan ve dirsekten 90˚ kıvrık pozisyonda iken aşağı ve yukarı çevirin.

Solunum Egzersizleri
1- Burundan göğsünüze derin nefes alın, ağızdan geri verin (ellerinizi göğüs üzerine koyarak yükseldiğini hissedin).
2- Burnunuzdan karnınıza derin nefes alın ağızdan geri verin.

Yüzükoyun Yapılan Egzersizleri
1- Baş ve omuzları kollarla birlikte yerden kaldırın (5 sayın tutun-bırakın).
2- Her iki bacağı tek tek kalçadan yukarı kaldırıp indirin.
3- Kalça kaslarını kasıp 5’e kadar sayın, tutun-bırakın.

Boyun Egzersizleri
1- Dik pozisyon duvara yaslanın başınızı arkaya doğru itin, 5 sayın tutun-gevşeyin.
2- Eller belde dirsekleri arkadan birbirine yaklaştırın 5 sayın tutun-bırakın.
3- Eller arkada kenetli, kürek kemiklerini birbirine yaklaştırın, 5 sayın tutun-bırakın.
4- Ayaklar açık eller kalçada, kalçalarınızı hareket ettirmeden olabildiğince arkaya doğru bırakın. 5 sayın tutun-bırakın, diğer tarafa tekrarlayın. Başınızı mümkün olduğu kadar öne arkaya, her iki yana eğin ve sağa sola çevirin.

Kalça Egzersizleri
1- Bacaklarınızı bükerek karnınıza doğru çekin ellerinizle bastırıp sonra bırakın.
2- Bacaklarınızı kalçadan tek tek yana (45˚ kadar) açıp kapatın.
3- Bacaklar kıvrık, ayaklar yerdeyken birleşik olarak sağa sola çevirin.

Tüm hareketler günde 2 set 10-12 tekrar yapılacaktır. Sağlık ve mutlulukla kalın.

KAYNAKLAR : asnedir com, sporhekimligi com, T. Alp Kalyon, Vander İnsan Fizyolojisi (2013), Arthur C. Guyton, John A. Hall Yüce Yayımları; N.Akgün, Egzersiz Fizyolojisi(1992**UÜ-SK Atatürk Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi,2007, www istanbulsaglik gov tr)

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.